E-Posta-DYS Parola Sıfırlama/E-Posta Kayıt İşlemleri
13 Mayıs 2023

 PAROLA SIFIRLAMA İŞLEMİ

Parola sıfırlama için; https://eposta.saglik.gov.tr  adresinde yer alan “Parolamı Unuttum”   linkine tıklayarak parolanızı yenileyebilirsiniz. Parola sıfırlama işlemi için “T.C. Kimlik No” ve “GSM Doğrulama” alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. “Cep telefonuma SMS göndererek doğrula” ve “Kişisel eposta adresim ile doğrula” olarak iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Daha sonra  “Ben robot değilim” kontrolünü geçmeniz gerekmektedir.

pu2.png

Seçiminize göre eğer cep telefon numaranız sistemde kayıtlı ise onay kodu SMS ile cep telefonunuza, alternatif e-postanız sistemde kayıtlı ise alternatif e-posta adresinize bağlantı linki gönderilecektir. Cep telefonu ve alternatif mail adresiniz sistemde kayıtlı değilse öncelikle https://ekipportal.saglik.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak cep telefonunuzu ve alternatif mail adresinizi güncellemeniz gerekmektedir.

1- Ben robot değilim (Captcha) aşaması:

pu3.png

pu4.png

2- Cep Telefonuma SMS göndererek Doğrulama Aşaması:

Sisteme kayıtlı olan cep telefon numaranıza SMS ile gelen doğrulama kodunu ilgili alana girdikten sonra “Doğrula” butonuna tıklayarak parola değiştirme ekranına yönlendirileceksiniz.
pu5.png
Yeni parolanızı kriterlere uygun bir şekilde oluşturarak sıfırlama işlemini tamamlayabilirsiniz.
pu6.png

3- Kişisel Eposta Adresim İle Doğrulama Aşaması:

Sistemde kayıtlı olan alternatif e-posta adresinize parola sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.

İlgili alanları doldurduktan sonra Kişisel eposta adresim ile doğrula butonuna tıklayıp Ben robot değilim aşamasını geçtikten sonra alternatif e-posta adresinize parola bağlantı linki gönderilecektir.


pu7.png

Alternatif e-posta hesabınıza gelen linke tıkladıktan sonra parola değiştirme ekranına yönlendirileceksiniz.

pu8.png

Yeni parolanızı kriterlere uygun bir şekilde oluşturarak sıfırlama işlemini tamamlayabilirsiniz.

pu6.png

KULLANICI ADI SORGULAMA İŞLEMİ

Kullanıcı adınızı öğrenmek için; https://eposta.saglik.gov.tr  adresinde yer alan “Kullanıcı Adımı Unuttum”   linkine tıklayarak kullanıcı adınızı sorgulayabilirsiniz. 


ku1.PNG

Kullanıcı adı sorgulama işlemi için “T.C. Kimlik No” ve “Cep Telefonu” alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra  “Ben robot değilim” kontrolünü geçmeniz gerekmektedir. Bu alanları eksiksiz doldurduktan sonra kullanıcı adınız sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza SMS ile iletilecektir.

ku2.PNG

Cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse öncelikle https://ekipportal.saglik.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak cep telefonunuzu güncellemeniz gerekmektedir.

ku3.png


YENİ E-POSTA KAYIT İŞLEMİ

Yeni kayıt oluşturmak için; https://eposta.saglik.gov.tr  adresinde yer alan “Yeni Kayıt”   linkine tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

yk1.png

E-posta Kayıt Aşamaları:

1- E-posta kaydınızı oluşturmadan önce Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) kaydınız mevcut olması gerekmektedir.

yk2.png

2- Yeni kayıt oluştururken “T.C. Kimlik No” alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra “ileri” butonunu tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

yk3.png

3- 2.Aşamada “Telefon numarası” alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra “ileri” butonunu tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
Not: 
Cep telefon numaranız sistemde kayıtlı ise onay kodu SMS ile cep telefonunuza gönderilecektir. Cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse öncelikle https://ekipportal.saglik.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak cep telefonunuzu güncellemeniz gerekmektedir.

yk4.png

4- 3. Aşamada cep telefon numaranıza SMS ile gelen doğrulama kodunu ilgili alana girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. 
İşlemi tamamladıktan sonra eposta kaydınız oluşturulur ve hesap bilgilerini SMS ile tarafınıza iletilir. Daha sonra https://eposta.saglik.gov.tr
  adresinden “Parolamı Unuttum” bağlantısını kullanarak parola belirleyebilirsiniz.

yk5.png